Щом се намирате в Берлин, едно от местата, които задължително трябва да посетите, е East-Side Gallery. Не се оставяйте да бъдете заблудени от името – това е много повече от класическа галерия. East-Side Gallery e дълга 1316 м част от Берлинската стена, която днес е международен паметник на свободата. На нея могат да бъдат видeни над 100 картини, нарисувани през 1990 г. от артисти от цял свят върху източната част на Берлинската стена. Това е вероятно най-голямата и най-дълго съществуващата открита галерия в цял свят.
Докато се разхождате покрай нея ще видите най-различни картини, основно изобразяващи ценности като свобода, единство и надежда за по-добро бъдеще. Сред множеството великолепни произведения впечатление прави и едно, което е посветено на Япония. Между две стени има пролука, през която се вижда Япония.
Тази биографична картина се нарича "Обход на японския сектор" и изобразява едно от местата, до които на хората от Източна Германия не е било позволено да пътуват. Авторът Томас Клингенщайн изрисува как стената се отваря, за да разкрие пагода и слънцето, което грее зад планината Фуджи в Япония.
Произведението е вдъхновено от желанието на художника да избяга и да живее в Азия. Заради политическите му възгледи му бива забранено да учи японистика в ГДР. Той бива хвърлен в затвора и депортиран за несъгласие с Федерална република Германия на възраст едва от 19 години. Въпреки всичко, няколко години по-късно успява да сбъдне детската си мечта и се премества в Япония.
През 1990 г. Клингенщайн се връща в Германия, за да изрисува Берлинската стена.
"Като дете мечтаех да живея в Азия, и по-специално в Япония. Исках да разбера повече за тази култура, на която беше даден достъп в комунистическа Източна Германия, защото в онзи момент Япония, като САЩ, се считаше за империалистическа власт."