За китайците през последните години, Коледа става все по-популярна. И все пак Коледа празнуват по-младите. В магазините навсякъде има „коледни разпродажби” и Дядо Коледа, който дава подаръци на купувачите. Разбира се, в Китай не е важна традицията, както при нас. За китайците това е повод за празненства и подаръци. В Китай Коледа се наричат втория „Ден на любовта” или свети валентин. Обикновено украсяват домовете си с огромни фенери, а коледното дръвче се нарича Дърво на светлината. За китайските малчугани Дядо Коледа е Дин Че Лао Рен, което в превод означава „Старият Коледен човек”. Той им носи подаръците едва в края на януари, когато е китайската Нова година. Влиянието на Коледа в Китай съвсем не започва с широката употреба на Интернет, а навлиза около десетина години по-рано. С отварянето на икономически зони като Шенджен, разположени около Хонконг навлиза обичая на украсяване на огромно коледно дърво и Дядо Коледа пред молове и магазини, пускането на коледни песнички и мелодии. Празничното оживление от южен Китай се прехвърля и в останалите части и така невероятно бързо голям брой китайци се потапят в коледния дух. Но Коледата в Китай едва ли би била това, което е днес без помощта на Интернет. Много от задължителните коледните украшенията и вкусотии могат да бъдат поръчани в някой от китайските сайтове, а именно те са това което правят Коледата. Празника е ценен не защото отбелязва раждането на божия син Исус Христос, а заради шарените подаръци, светещите елхи, лъскавите кутии, пълни с бонбони и коледни кексове. И най-важното заради чудесния повод да се съберат заедно приятели, да пийнат и да се повеселят.

От Китай ще се пренесем в Япония и как те празнуват Коледа! Макар и по-малко от 1% от японците да са християни, в Страната на изгряващото слънце Коледа се празнува много ревностно. В страната, където доминират шинтоизмът и будизмът, малцина осъзнават християнските корени на Коледа. Празникът за тях е време за неограничени покупки и преяждане. Санта Клаус в Япония често е слабо момиче с дълга черна коса, червена къса пола и бели ботуши. В големите магазини се продават костюми на "Секси Санта" и "Сладката Санта". Коледните дървета в търговските центрове са украсени с лампички, а празничните песни приканват купувачите към щедрост. Магазините и фирмите използват всички търговски аспекти на сезона. Повечето японски семейства с деца не пропускат да сложат елха в дома си, а под нея поставят красиво опаковани подаръци. Първата документирана коледна църковна служба в Япония е била през 1552г. Тя е отслужена от португалски мисионери. Изолацията на страната обаче 200 години не позволява на християнството да стане по-популярно. Към западно влияние Япония се отваря през XIX век, а първите "Санта" от този период са облечени в кимоно, носят мечове и имат самурайска прическа. Лека-полека коледният дух се разпространява, Дядо Коледа започва да носи подаръци на децата, като най-честият е паста за зъби. Колкото до коледната трапеза, на Коледа много семейства в Япония се черпят с пандишпанова торта с ягоди и бита сметана. Mного хора празнуват с менюто на "Кентъки фрайд чикън". Обичаят датира от 1974г., когато чуждестранен клиент споменава на мениджъра на едно от заведенията за бързо хранене, че е дошъл да си купи пиле, защото никъде в Япония не могъл да намери пуйка. Точно поради този факт в днешни времена японците се гощават с уникални блюда от кучета, прилепи и риби барамунди.

А сега ще ви пренесем и в Корея. Макар и далеч на изток Южна Корея има много общо с традициите, които тук в Европа споделяме особено покрай коледните празници. Любопитен факт е, че Южна Корея е страната с най-много християни в сравнение с останалите страни в Източна Азия. Християните там са близо 30% от населението (останалите 70% са или будисти, или не изповядват религия) и поради тази причина Коледа се отбелязва наистина пищно. Коледа е официален празник в Южна Корея, за разлика от всички останали страни в Азия. За разлика от Европа обаче в Страната на утринната свежест на 26ти Декември отново е работен ден като следващата почивка за корейците идва по Нова година. Коледата в Южна Корея е придружена от типичните за цял свят размяна на подаръци и естествено от Дядо Коледа. В корейския си вариант обаче белобрадият старец освен в червен може да бъде срещнат и в син костюм. За разлика от останалите страни по света корейските традиции при празнуването на Рождество Христово не са толкова пищни, колкото на Запад. За повечето семейства този празник не е най-важният в календара, въпреки че в последните години се наблюдава тенденцията все повече и повече празникът да се превръща в добра причина за пилеене на пари за всевъзможни подаръци. Някои семейства празнуват Коледа със специални менюта и се събират вкъщи. Това не е задължително за всички. В повечето случай Коледа се празнува навън като ресторантите са изпълнени с клиенти. Празникът даже е считан за повод за романтична почивка за двойките. В Корея Коледа и Нова година по-скоро се отбелязват обратно на традициите на Запад. Коледа е времето за парти и излизане с приятели, докато Нова година е денят, в който корейците прекарват времето със семейството си.