
Театрален, шарен, пищен, странен, приказен, жив, музикален, усложнен, непредвидим, пълен със символи, нетрадиционен, дързък, хаотичен ... култов! Това е многоликият образ на настоящото предложение.
С него САБУ отново показва феноменалното си умение да изненадва и провокира чрез магически забъркана формула за живота в екранизация по неговия неиздаден роман. Часке (Кеничи Мацуяма) е смирен разносвач на чай, обитаващ небесните висини на отвъдното. Той е незабележим помощник на наетите от Бог "сценаристи", които стриктно записват съдбата на всеки човек на Земята. Сложният процес оплита множество нишки и изисква сериозно съсредоточаване от страна на заетите с него. Когато, по невнимание, едно момиче е осъдено да изгуби младия си живот в пътна злополука, Часке е изпратен на Земята, за да поправи нещата. Небесните писари обещават да му помогнат като му изпратят знаци по пътя.
Часке има време до 20.50 ч., за да предотврати трагедията, но съдбоносната му среща с Юри (Ито Оно) дава неочакван резултат. Никой не е в състояние да предвиди, какво ще се случи след това. Дори самият Бог...
Ако сте гледали и други творби на същия режисьор, със сигурност ще се досетите, че това е само повърхността на айсбега. САБУ никога не снима по предварително изграден калъп. Неговите продукции обикновено са многожанрови комбинации от всякакви елементи - чудати, крилати и пъстроцветни. Движейки се между двете крайности на философията и бутафорията, филмът буквално си играе с известни мотиви от историята на киното, обединявайки в едно мелодрама, гангстерска комедия и романс. Скритата идея тук е следната: всеки живот е специален и в никакъв случай - предвидим. Хората могат да променят съдбата си.
Коментарите по повод тази лента са разнородни. На някои им се е сторила хаотична, с прекалено много ретроспекции. Да, такава е. Но това е САБУ и в хаоса, който създава, може да се открие очарование и дори почит към Чарли Чаплин, а защо не и препратки към някои от предходните му заглавия (Dead end run, Troublemaker).
Заснемането е абсолютно изобретателно. Особено в частта, в която е показан небесния свят. Пленяващо е предадена магията на окинавското фолклорно изкуство, чиито снимки са правени основно на пазара Макиши в Окината, където режисьорът прекарва цели три години. Според него, историята на Часке на пръв поглед припомня старите му култови класики и якуза филми, но в действителност е сложен микс от странни случки с още по-причудливи обрати.