BG l EN
FRIDAY CHOPSTICKS
  • Начало
  • Статии
  • Рубрики
    • Интересни факти от Азия
    • Кино
    • Книги
  • Архив
    • Предавания
    • Видео
    • Аниме & Манга
    • Гейминг
    • К-драми
    • Корейски хроники
    • Музика
  • FC
    • Екип
    • Другите за нас
    • Партньори
    • Контакти
  • Начало
  • Статии
  • Рубрики
    • Интересни факти от Азия
    • Кино
    • Книги
  • Архив
    • Предавания
    • Видео
    • Аниме & Манга
    • Гейминг
    • К-драми
    • Корейски хроники
    • Музика
  • FC
    • Екип
    • Другите за нас
    • Партньори
    • Контакти

музика​

Hyolyn се завърна и ми докара аритмия

28/4/2018

Comments

 
Picture
Парчето е написано и композирано от Hyolyn с помощта на продуцента и артист - Gray.
С развълнувани ръчички писах рубриката за петъчното ни предаване. Сега отново попивам пот и вълнение, докато я пренасям виртуално, тъй като говорим само и единствено за магнетичната Hyolyn и нейната втора солова песен, откакто напусна територията на Starship Entertainment. 
Парчето се казва Dally (달리) и бива разпространявано през нейната собствена компания - Bridʒ (произнасяно като bridge), за която ще подхвърлим разни факти към края. Засега ми е трудно да се концентрирам върху друго освен Dally и разбираемо.
Зарибяващ хип-хоп ритъм, свеж бийт, божествени вокали и, преди да се усетите, ще се поклащате ритмично, ще си пеете припева и докато Hyolyn ви казва "Oh, you better stop!", вие само ще се молите да не спре. Адски чувствена песен по музика и текст. Сюжетът в общи линии е двама влюбени, безкрайно привлечени един от друг, но при всеки опит да се съберат - нищо добро не излиза. Ама няма друг начин (както се казва песента и както ни повтаря припева). Емоциите на страстна любов и плътско привличане са изразени както в гласа на певицата, така и в музикалното видео към песента. Hyolyn в компания от талантливи танцьорки на високи токове абсолютно стъпква всякакви стереотипи за корейската жена. Тен, татуировки, дълги-дъъълги крака, извивки, абсолютно съвършени танци и вокали. В общи линии - всичко, което скандализира средностатистическия кореец.
Picture
Hyolyn с Aliya Janell, която е зад хореографията на танца към Dally.
Видеото съответно получава и доста негативни отзиви в родната си Южна Корея и бива описвано като вулгарно. За моето източноевропейско око обаче то е точно обратното - адски естетически издържано, адски секси, адски женствено и адски Hyolyn. Бих казала, че най-сетне артистката изглежда в абсолютно свои води и има свободата да разкрие пълния си творчески потенциал. Лично аз крайно много се радвам, че Hyuna вече не е сама в така нужната сексуална революция в престорено-пуританската Южна Корея. Видеото към Dally може да видите непосредствено под това изречение, както и първата й солова песен - To Do List. И двете са част от "трилогия" наречена Set Up Time, а третата част тепърва трябва да я очакваме.
Не знам дали сте в кондиция да четете още, ако сте си пуснали видеото, но последни думи за Bridʒ и ви оставям насаме с Hyolyn. Компанията бе обявена през ноември миналата година, а особено важно е посланието зад името "bridge". Hyolyn споделя че бриджът в музиката е много важен, за да свърже различните елементи в една песен. По същия начин, певицата се надява нейната компания да може да свързва музиката с хората, да е успешен медиатор между тях. Bridʒ бива създадена и с цел да бъде "артистичен дом" не само на Hyolyn, но и на различни музиканти, танцьори, хореографи, композитори и всякакви артисти, като така се превърне в място за разнообразна, различна музика.
Още видеа като горните може да намерите на официалния YouTube канал на Hyolyn.
Официална Facebook страница на Hyolyn.
Официален Instagram на Hyolyn.
Официална страница на Bridge.
​Автор: Лилия Божинова
Comments

Китайски оркестър, руски композитори и българско блаженство

25/4/2018

Comments

 
На територията на София и на зала България имахме удоволствието да присъстваме на абсолютно магичен концерт. Двадесети април, Хангжу Филхармоничен Оркестър и около два часа блаженство. Оркестърът изпълни концерт за цигулка и оркестър номер 1 в ла минор, оп. 77 на Дмитрий Шостакович, а след кратък антракт - Симфонични танци, оп. 45 на Сергей Рахманинов.
Picture
Снимки - Василка Балевска
Зад изкусната солова цигулка беше Нинг Фенг - известен сред международните фестивали и оркестри с майсторството си. За него най-често можем да прочетем, че е първият студент на Кралската музикална академия в Лондон, който получава максимална оценка от 100% на заключителния си рецитал. Макар това само по себе си да звучи впечатляващо, преди да чуем и видим майсторството му в действие, е просто сух факт. Безкрайно удоволствие беше за мен да се докосна до изкуството му на живо. Не мога да не спомена, че именно неговото присъствие като солист на цигулка направи изпълнението на Шостакович брилянтно. С абсолютна прецизност, ала и безкрайна емоция, композицията на Шостакович заживя пред очите на слушателите. Може би съм малко субективна предвид личните си предпочитания към композитора, но и останах безкрайно очарована от интерпретацията на Нинг Фенг.
Picture
Снимки - Василка Балевска
Picture
Снимки - Василка Балевска
Диригентската палка бе в ръцете на Янг Янг, който е сред един от най-активните млади диригенти на Китай. Поддържа връзки и сътрудничи с множество родни и международни оркестри, артисти и музиканти. В момента Янг Янг е и поел поста на музикален директор, както и главен диригент на Националната опера на Китай, освен ролята си на артистичен директор и главен диригент на Хангжу Филхармоничен Оркестър. 
Все полезна информация, която ми дава контекст да осъзная точно какво съм чула и видяла на живо. Но да се изпита размахът на човек от подобен ранг в класическите среди е повече от силно преживяване. Цялостното присъствие на Янг Янг и оркестъра под негово ръководство беше изпипано до съвършенство. Честно казано, за "грешки" не съм следяла, и да исках - не можех. Изпълнението хипнотично отнася в други светове и разтърсва из основи.
Посещението на Хангжу Филхармоничен Оркестър бе част от европейското им турне из общо пет държави и шест града, с организационната подкрепа на Wu Promotion. След подобно събитие за пореден път оставам щастлива от възможността да мога да посетя подобен концерт на родна почва и с вълнение да очаквам още подобни гостувания.
Picture
Оркестърът с представители на китайското посолство. Снимки - Василка Балевска
За феновете на Източна Азия, но и на класическата музика има възможност на 3 Юни да се насладят и на друго събитие, макар и по-различно. Тенорите на Райна Кабаиванска с участието на тримата тенори Андреа Карé (Италия), Рейналдо Дроз (Венецуела) и Давиде Риу (Южна Корея). В програмата ще бъдат включени опери на Моцарт, Верди, Пучини и още други.
Автор: Лилия Божинова
Фотограф: Василка Балевска

Comments

Да дремнем на плажа с новата песен на Eric Nam

24/4/2018

Comments

 
На бял свят наскоро излезе дългоочакваният мини албум на Eric Nam под името Honestly. Същото име носи и заглавното парче, чийто клип излезе в YouTube ореди седмица. Общо пет песни намират място в музикалната лента и дотук със сухите факти. Време е за малко критика.
Picture
Водещата песен Honestly е романтично парче по текст, както и по звучене. Меки вокали, електронен хуук и доста популярният в момента ритъм тип ни балада, ни парти парче. При първо слушане моментално си помислих колко ми напомня на друг летен хит с плажен вайб, а именно Really Really на Winner. В този ред на мисли Honestly не изпъква с особена оригиналност или нещо ново. Усещат се силни латино влияния и електронно звучене "лежа на плажа и от бара са пуснали нещо". Лично по мой вкус е в категория асансьорна музика (да се разбира такава дето не различавам кога едно парче свършва и почва ново; фонова), но за феновете на chill out жанра може и да е неподозирано съкровище. Към днешна дата видеото към Honestly на канала на CJEN music събира милион и половина гледания. Визуално много слънце, пастелни цветове и свежест съпровождат музиката.

Пълният списък от песни в EP-то е следният:
  1. Honestly…
  2. Potion (Feat. Woodie Gochild)
  3. This Is Not A Love Song
  4. Lose You
  5. Don't Call Me

Настроението, наложено от Honestly, на лято, свежест и адски спокойствие се поддържа през всички песни. Независимо дали търсите малко позабавяне в ритъм или не - Eric Nam ви го сервира.
Picture
(За да бъда безкрайно честна, интересът ми към песента Honestly се породи заради името на Jang YiJeong (ex. History) зад аранжимента, но пък и ме впечатли, че Eric Nam стои зад текстовете и композициите си в копродукция с други артисти.)

Песента Potion от същия релийз получава и свое видео в колаборация с Woodie Gochild. 
Редовната доза линкове за повече информация:

Официална Facebook страница на Eric Nam.
​
Официален сайт на Eric Nam.
Billboard за Eric Nam.
Автор: Лилия Божинова
Comments

Концерт на Хангжу филхармоничен оркестър – Китай

14/4/2018

Comments

 
Един от най-обещаващите и вълнуващи симфонични оркестри в Китай ще зарадва българската публиката на 20 април 2018 в зала България. Под палката на младия световно известен диригент маестро Янг Янг почитателите на класическата музика ще се насладят на изпълнението на Концерт за цигулка и оркестър № 1, ла минор, оп. 77 на Дмитрий Шостакович и Симфонични танци оп. 45 на Сергей Рахманинов. Солист на концерта е носителят на многобройни отличия и награди от известни международни конкурси, младият цигулар Нинг Фенг.
Picture
Филхармоничният оркестър Хангжу е в основата на мащабна културно-образователна програма, която популяризира класическата музика в Китай и в същото време запознава световната общественост с музикалните таланти на Китай и привлича към тази кауза млади таланти от съседни страни в региона.

Звездата на маестро Янг Янг изгрява в Гърция през 2006 г., където той печели първо място за изключителното си изпълнение в Международния конкурс за оркестрово дирижиране Димитрис Митропулос. Оттогава той е желан гост-диригент на почти всички големи концертни сцени в Европа и Америка.

Пътят към славата на цигуларя Нинг Фенг тръгва от Кралската музикална академия в Лондон, където става първият студент, получил максимална оценка - 100%, на заключителния си рецитал. Оттогава той неизменно участва в европейските концертни афиши.
Насладете се на едни от най-хубавите произведения на славянските композитори, изпълнени от виртуозите на Китай в най-хубавата концертна зала в България. Билети могат да се закупят на касата на зала България, Eventim.bg и Ticketsbg.com

Повече информация може да намерите на Facebook страницата за събитието, както и в сайта на Филхармоничен оркестър Хангжу.

​20 април 2018, 19:00 часа
Зала България
Comments

Crystal Lake ще обиколят Европа

4/4/2018

Comments

 
Японската банда Crystal Lake ще кацне в цели седем европейски града това лято. Кои са Crystal Lake, каква музика правят и защо си струва да ги чуем на живо - тепърва следващите редове ще разкрият. Ако вече сте запознати с тях и единствено концертния им график ви води насам, един бърз скрол ще ви отведе до пълния списък с дати и дестинации.
Picture
Сформирани през 2002 година, Crystal Lake споделят, че започват да правят музика, вдъхновени от hardcore стила на '90те. Те самите могат да бъдат описани като metalcore (в ранните години особено), hardcore, progressive metal и nu metal. Характерните тежки вокали са абсолютно налични и при тях, единствено с уточнението, че в последните им парчета все по-често чуваме и чисто пеене, говорене, рапиране и общо взето - "смекчаващи" стилово елементи. Музиката им варира от искрено агресивна до мека и някак успокояваща (разбира се, доколкото това е възможно в тези стилове, може би аз просто съм странна), което може да чуете и в песните из статията. Apollo и Black and Blue за мен са примери как една банда може да свири напълно различно и пак да звучи като себе си, да е вярна на стила си.
Последният им сингъл - Apollo, излезе към края на миналата година. Обложката от дясно подсказва за нещо извънземно, а клипът е неонова халюцинация. А песента, питате, песента как е! Често обичам да казвам, че някои парчета ме успокояват, въпреки че са с тежки вокали, може би твърде "метъл" за хора извън жанра. Apollo е едно от тях. Тежките вокали не са натрапчиви, а комплиментират инструментала. Китарните рифове също са тежки, барабаните са чудесни за едно пого, а мелодията, която навлиза периодично е адски мека и успокояваща. Място в 5минутната песен намират и дискретно рапиране, чисти вокали, както и много носталгични звуци на миксиране.
Picture
This universe was not big enough for us
Open the sky
​

- Apollo
Из Европа ще ги намерите на следните дати и места:
​
  • 28–30 Юни, 2018 - JERA ON AIR 2018 - Йеселтейн, Холандия Билети
  • 30 Юни–1 Юли, 2018 - Dissonance Festival - Милано, Италия Билети
  • 5–7 Юли, 2018 - ROCK DEN SEE 2018 - Санкт Андре, Австрия Билети
  • 5 Юли, 2018 - UK TECH-FEST 2018 - Нюарк, Великобритания Билети
  • 6 Юли, 2018 - JAPAN EXPO 2018 - Париж, Франция Билети
  • 13 Юли, 2018 - RESURRECTION FEST 2018 - Виверо, Галисия, Испания Билети
  • 14 Юли, 2018 - Fajtfest 2018 - Велке Мезиржичи, Чехия Билети


Официален сайт на Crystal Lake
Официална Facebook страница на Crystal Lake

An English translation of the article can be found here.
​Автор: Лилия Божинова
Comments

NANO със соло дебют - Forever You and I

1/4/2018

Comments

 
Picture
В края на февруари месец Kim Jaeho, от уви вече несъществуващата група History, направи своя соло дебют с песента Forever You and I под псевдонима Nano. Песента има поп звучене подправено с ретро електронни елементи, а гласът на Jaeho се лее гладко и припомня защо той беше един от вокалите на групата. Непретенциозна, но много свежа и мелодична, в песента изпъква романтичната страна на Jaeho и красивият му глас. В текста той разказва за онези малки неща, които го карат да се влюбва отново и отново в момичето до себе си. Видеото към песента е минималистично, но отлично съчетава ярки цветове, малки символистични детайли и един романтично усмихнат Jaheo. 


Ако по време на съществуването на History сте пропуснали факта, че Jaeho е силен вокалист с широк вокален спектър, то не е късно да наваксате. Повечето парчета на групата са по-бързи, докато неговата сила е в по-бавните и чувствени вокали. Ясно можете да ги чуете в песни  като Blue Moon, Easy и Liar. Рапирането също му се отдава – частите му в небезизвестната им последна песен Queen и японското им парче Lost са отличен пример. 

С излизането на песента Jaeho също разкри от къде идва псевдонимът му NANO. Именно от изречението 나는 노래하는 사람입니다 или „Аз съм човек, който пее”. От него той е взел 나(„на” - означаващо аз) и 노(„но”- първата сричка от думата 노래, означаваща песен). 
Picture
От instagram профила на NANO

Ако цялата тази информация ви дойде като гръм от ясно небе, защото не знаехте с какво се занимава Jaeho след разпадането на групата, то ще завъртя лентата назад за вас. Още месеци преди разпадането на групата Jaeho изтри всичките си предишни публикации в Instagram и след дълго отсъствие изобщо от социалните мрежи се завърна с ново име – nnano92. До онзи момент акаунтът му в Instagram беше jaehogram (подобно на имената на други двама от членове на групата - Kuyngil и Sihyoung, съответно ilstagram и sihyoungram). Тогава не беше ясно дали това е нов артистичен псевдоним или просто ново име за акаунта му, което вече да не го свързва с групата.

Макар не особено активен, от време на време той ни радваше с различни кратки кавъри, като тези на песента Two melodies на Zion.T и Friends на Justin Bieber. И до днес той продължава да пуска още кавъри, така че ако не го следвате в Instagram, то бързо го направете на @nnano92.

zion.t - 뻔한 멜로디 cover #ziont #자이언티 #뻔한멜로디 #cover #nano

Публикация, споделена от NANO (@nnano92) на Ное 9, 2017 в 4:24 PST

싱글 작업중□ Justin Bieber & BloodPop - Friends (Cover) #justinbieber #bloodpop #friends #cover #nano

Публикация, споделена от NANO (@nnano92) на Окт 19, 2017 в 11:02 PDT


В средата на 2017-та Jaeho пусна и първия си mixtape в soundcloud. С общо три парчета, [!] показа Jaeho и като продуцент с широк спектър от влияния. Първата песен от mixtape-а Bubbly Girl е в колаборация с корейско-американската изпълнителка на електронна музика Yaeji, популярна с характерната си комбинация от кънтри музика и хип-хоп. Песента е енергично поп парче и докато го слушате неусетно ще започнете да поклащате глава в такт. Втората песен so so so е с подчертано джаз и блус звучене, което за пръв път чуваме от Jaeho. Безспорно обаче той се чувства напълно удобно в тези жанрове и дори рапира уверено на техния фон. Третата песен Don`t go е сполучлив микс от RnB и соул и също има много богато звучене. Слабата й част е във факта, че на места се усеща как гласът му е обработен за по-силен ефект, но за мен това е излишно и дразни.
 
ПС. Това всъщност не са първите самостоятелни проекти на Jaeho... Още преди разпадането на History и установяването му под името NANO, той участва в първия дигитален сингъл на изпълнителката 달(D.A.L) под псевдонима Bignose. Различни източници твърдят, че останалите членове на History са го наричали така, тъй като носът му бил много голям и подпухнал след сън. Аз щях да съм доволна дори и да беше запазил този псевдоним, но като NANO изглежда много по-наясно със себе си и желанието за развитието на кариерата си.
♥
Picture
Автор: Емилия Кирчева
Comments

    Архив

    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    February 2017
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015

    Категории

    All
    Alternative Rock
    Cambodian
    Chinese
    Classical
    Experimental
    Heavy Metal
    Hip Hop
    Indie
    Indonesian
    J Pop
    J Rock
    K Pop
    Metalcore
    Mongolian
    Philippine
    R&B
    Visual Kei
    World
    Концерти
    Ново на източния хоризонт

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
​