1. Марк Аврелий, Пътят на коприната и Китай
Началото и краят на едно пътуване. Това са си мислели пътешествениците в древността, които се осмелявали да изминат дългия и изморителен път между Рим и Чанан - двете древни столици на Запада и Изтока, свързани от Великия копринен път, чието начало се поставя по времето на дин. Тан, от император Уди. Те тръгвали от единия край на света, за да достигнат до другия и след това отнова да се върнат у дома - едните в Рим, другите - в Чанан. Сведенията за двете отдалечени страни били съвсем оскъдни по онова време, но благодарение на създадената търговска артерия, изтокът и западът можели да контактуват и да обменят стоки и идеи. Римляните свързвали Китай с коприната, която станала известна на запад, след като била изнесена от далечното царство именно по този древен път на керваните. Още Плиний стари пише за нея в „Естествена история“. Сведения за първо китайско пратеничество в Рим получаваме от историка Луций Аней Флор, който пише че през IIв., след 4-годишно пътуване, в страната дошли китайски посланици.
Освен коприненият път по суша, между Китай и Рим се развила и морска търговска връзка, известна като "Пътят на подправките". Доказателство за него са римските монети, открити в старото царство Фунан, съществувало в югоизточната част на Индокитай.
През 166г. китайски хроники съобщават, че в двора на Хан са пристигнали пратеници на император Антонин (Марк Аврелий). Даровете, които носели, били добре познати на изток - слонова кост, коруби на костенурки и рог от носорог. Странно е, защо не са взели със себе си западни стоки - такива, каквито не са били известни в Китай?!
2. Колизеумът и Брус Ли
За мен най-голямата забележителност на Рим си остава Колизеумът. Той стои като вековен исполин в центъра на града и напомня на посетителите, че мястото е пълно не само с древна история, но и с нещо повече. За феновете на филмите с бойни изкуства и Брус Ли, това е двойно по-интересен обект. Причината - тук е снимана продукцията "Пътят на Дракона". Световноизвестният филм, превърнал се в бокс-офис хит в Хонконг през 1972г., е режисьорски дебют на "Малкия дракон." Известен като голям перфекционист, Брус Ли решил да направи запомняща се продукция и за тази цел се обградил от качествен екип. Кинематографията оставил в ръцете на Тадаши Нишимото, понеже смятал, че японците били майстори в техническо отношение. За локация на снимките избрал "Вечния град" - Рим. Някои от най-емблематичните сцени тук са заснети в Колизеума, край фонтана "Ди Треви", на площад "Пополо" и на летище "Фумичино" (известно и като "Леонардо да Винчи").
Ключовата битка между героите на Брус Ли и Чък Норис е считана за легендарна в света на киното. "Пътят на Дракона" е последният филм, сниман в истинския Колизеум, преди той да бъде реконструиран и да придобие съвременния си вид. Брус Ли прекарал 45 часа в създаване на финалната бойна сцена. Всичко в нея било дълбоко премислено и изпипано до последния детайл - от хореографията до инструкциите, които трябвало да се дадат, за да се получи впечатляващ спектакъл.
Според асистент режисьора, снимането около Колизеума по онова време било строго забранено. Всъщност, няколкото сцени там били заснети набързо кадри, без знанието на римските власти. Дори така да е било, факт е, че "Пътят на Дракона" носи нова слава на стария Рим и го прави още по-популярен на изток.
3. Съвременните следи
Освен тълпите азиатци, които срещнахме в Колизеума и Ватикана, в Рим е пълно с магазини, свързани с Изтока. Като например тези на Кензо, или малките магазинчета за сувенири с източна насоченост. Голяма част от тях са произведени в Китай, но са с най-добро качество.