Ако се разхождате из центъра на София през месеците юли и август, имате неповторимата възможност да разгледате две изложби, свързани с екзотична Индонезия.
Те носят общото название „Синтез“ и са част от поредицата „Чудесата на Индонезия.“
Поводът за събитието е 63-та годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Индонезия и 74-та годишнина от Независимостта на Индонезия.
Н.Пр. Сри Астари Расджид, посланик на Индонезия, лично откри важните събития на 9 юли в Националната галерия „Квадрат 500“. На церемонията посетителите успяха да се насладят на традиционни танци от далечната страна.
В „Квадрат 500“ са поместени съвременни творби на български и индонезийски автори, които могат да се разгледат до 1 септември. Творците използват различини и причудливи материали, за да сътворят необикновени рисунки, хартиени щампи и нереални инсталации. Прави впечатление картината, показваща „нашето уважение към Майката-природа в отговор на разрушенията върху планетата Земя.“
Изложбата „Текстил, артефакти и бижута“ можете да видите в Музея за история на София до 31 август. Тя предлага богата колекция бижута и артефакти от различни краища на Индонезия, както и български бижута и традиционни костюми, събирани в България. Показани са прекрасни тъкани от Ява, Суматра и Бали, както и батик, разработен с различни техники, в ярки и автентични цветове. Бижутата са представени от изящни огърлици, пръстени и гривни, създадени на островите. Разнородни маски и кукли, облечени в традиционни носии.
Лично аз останах очарована от „Бленчонг “ – газова лампа във форма на свещената птица Гаруда, изработена от бронз на о. Ява през 19в. Интересно е, че тя се е използвала в кукления театър на сенките „Уаянг“. Подобни кукли-сенки са разположени из цялата зала. Входът „се пази“ от огромни митологични същества.
Мистерия и минало привличат погледите на българската публика, любопитна да разбере повече за загадъчната страна Индонезия, която с всеки изминал ден ни става все по-близка и позната.
Автор: Мария Симеонова