Самият театър е основан през 1961г. Занимава се с поставяне на музикални и танцови представления, свързани с Пътя на коприната и областта Дунхуан. През последните години оркестърът с традиционни музикални инструменти към театъра изпълнява множество изключителни творби с характерна за региона специфика и музикална стойност. Зрителите тази вечер ще имат неповторим шанс да се докоснат до музикалното наследство на Пътя на коприната. Театърът има множество отличия в Китай, както и международни участия в над 30 държави по света.
Концертът пред българската публика включва четири части и общо 10 изпълнения, които ще пренесат зрителите на фантастично пътуване отвъд времето и пространството. Имената на произведенията носят полъха на изтока и са колкото поетични, толкова и възвишени: "Обич към лотосовите плата", "Летящи небеса", "Красотата на цветята" и др.
Интересно е да споменем инструментите, които ще видим на концерта. Това са традиционните ърху (двеструнен инструмент с лък, известен на запад китайска цигулка), пипа (четириструнен инструмент), трапецовиден янчи (китайски цимбал с чукчета), гуджън (китайска цитра), шън (полифоничен тръстиков инструмент с вертикални тръби) и суона (китайска зурна - рог с двойна пластинка).
Китайската нова година настъпва на 5 февруари и ще премине под знака на прасето - 12-то животно в китайския зодиак. Причината за това е фактът, че то се успало и пристигнало последно при Нефритения Император, за да заеме най-крайното място в подредбата на зодиака.
Животното е символ на богатството и просперитета. Пълното му лице и големи уши са ясни знаци за благоденствие. Хубаво е през тази година всеки да има по една статуя на прасенце у дома.
Приятни мигове с музиката на далечен Китай!
Благодарим на г-н Ян Дзянжън - заместник генерален директор към Департамента за култура и Туризъм в провинция Гансу, който беше така любезен да каже няколко думи за предстоящото събитие и да поздрави слушателите на предаването с настъпващата Китайска нова година!
С превода ни помогна Джина Баларева.