BG l EN
FRIDAY CHOPSTICKS
  • Начало
  • Статии
  • Рубрики
    • Интересни факти от Азия
    • Кино
    • Книги
  • Архив
    • Предавания
    • Видео
    • Аниме & Манга
    • Гейминг
    • К-драми
    • Корейски хроники
    • Музика
  • FC
    • Екип
    • Другите за нас
    • Партньори
    • Контакти
  • Начало
  • Статии
  • Рубрики
    • Интересни факти от Азия
    • Кино
    • Книги
  • Архив
    • Предавания
    • Видео
    • Аниме & Манга
    • Гейминг
    • К-драми
    • Корейски хроники
    • Музика
  • FC
    • Екип
    • Другите за нас
    • Партньори
    • Контакти

Рим - далекоизточната следа

20/11/2018

Comments

 
Picture
Където и да се намира, нашият екип се старае да открива всевъзможни неща, свързани с Далечна Азия. Наскоро съдбата ни отведе в Рим и там намерихме множество следи, които водят към Изтока.

1. Марк Аврелий, Пътят на коприната и Китай
Началото и краят на едно пътуване. Това са си мислели пътешествениците в древността, които се осмелявали да изминат дългия и изморителен път между Рим и Чанан - двете древни столици на Запада и Изтока, свързани от Великия копринен път, чието начало се поставя по времето на дин. Тан, от император Уди. Те тръгвали от единия край на света, за да достигнат до другия и след това отнова да се върнат у дома - едните в Рим, другите - в Чанан. Сведенията за двете отдалечени страни били съвсем оскъдни по онова време, но благодарение на създадената търговска артерия, изтокът и западът можели да контактуват и да обменят стоки и идеи. Римляните свързвали Китай с коприната, която станала известна на запад, след като била изнесена от далечното царство именно по този древен път на керваните. Още Плиний стари пише за нея в „Естествена история“. Сведения за първо китайско пратеничество в Рим получаваме от историка Луций Аней Флор, който пише че през IIв., след 4-годишно пътуване, в страната дошли китайски посланици. 
Освен коприненият път по суша, между Китай и Рим се развила и морска търговска връзка, известна като "Пътят на подправките". Доказателство за него са римските монети, открити в старото царство Фунан, съществувало в югоизточната част на Индокитай. 
През 166г. китайски хроники съобщават, че в двора на Хан са пристигнали пратеници на император Антонин (Марк Аврелий). Даровете, които носели, били добре познати на изток - слонова кост, коруби на костенурки и рог от носорог. Странно е, защо не са взели със себе си западни стоки - такива, каквито не са били известни в Китай?!

2. Колизеумът и Брус Ли
За мен най-голямата забележителност на Рим си остава Колизеумът. Той стои като вековен исполин в центъра на града и напомня на посетителите, че мястото е пълно не само с древна история, но и с нещо повече. За феновете на филмите с бойни изкуства и Брус Ли, това е двойно по-интересен обект. Причината - тук е снимана продукцията "Пътят на Дракона". Световноизвестният филм, превърнал се в бокс-офис хит в Хонконг през 1972г., е режисьорски дебют на "Малкия дракон." Известен като голям перфекционист, Брус Ли решил да направи запомняща се продукция и за тази цел се обградил от качествен екип. Кинематографията оставил в ръцете на Тадаши Нишимото, понеже смятал, че японците били майстори в техническо отношение. За локация на снимките избрал "Вечния град" - Рим. Някои от най-емблематичните сцени тук са заснети в Колизеума, край фонтана "Ди Треви", на площад "Пополо" и на летище "Фумичино" (известно и като "Леонардо да Винчи").
Ключовата битка между героите на Брус Ли и Чък Норис е считана за легендарна в света на киното. "Пътят на Дракона" е последният филм, сниман в истинския Колизеум, преди той да бъде реконструиран и да придобие съвременния си вид. Брус Ли прекарал 45 часа в създаване на финалната бойна сцена. Всичко в нея било дълбоко премислено и изпипано до последния детайл - от хореографията до инструкциите, които трябвало да се дадат, за да се получи впечатляващ спектакъл.
Според асистент режисьора, снимането около Колизеума по онова време било строго забранено. Всъщност, няколкото сцени там били заснети набързо кадри, без знанието на римските власти. Дори така да е било, факт е, че "Пътят на Дракона" носи нова слава на стария Рим и го прави още по-популярен на изток.


3. Съвременните следи
Освен тълпите азиатци, които срещнахме в Колизеума и Ватикана, в Рим е пълно с магазини, свързани с Изтока. Като например тези на Кензо, или малките магазинчета за сувенири с източна насоченост. Голяма част от тях са произведени в Китай, но са с най-добро качество.
Автор: Мария Симеонова
Comments

Филми на Наоми Кавасе и Чън Кайгъ на тазгодишната Киномания

6/11/2018

Comments

 
Picture
"Видение" (Vision) е новата продукция на режисьорката Наоми Кавасе. Тя не е непознато име за българските зрители. През 2015г. София Филм Фест включи в програмата си номинирания за "Златна палма" в Кан "Тихи води."
След успеха на режисьорката и множеството награди от международни форуми, включително отличия от Кан, Наоми Кавасе успя да заснеме филм с една от най-изнестните и обичани френски актриси - Жулиет Бинош. "Видение" имаше премиера в Япония на 8 юни, но така и не успя да си проправи път сред по-шумните събития на годината. За сметка на това, може да се похвали с 2 номинации на кинофестивалите в Гент и Сан Себастиян.
За мен заглавието е най-голямата (и приятна) изненада на "Киномания". Един филм, който определено заслужава да се види от българската публика, която едва ли ще има повторен шанс за това.
Наоми Кавасе отново ще ни потопи в света на тайнствената и загадъчна Япония. Знаем, че режисьорката обича да снима творбите си на две места - Нара и Амами Ошима (това са родните й кътчета). Този път тя отново се връща в околностите на Нара, за да ни предложи чудно приключение, в което човекът и природата се докосват и създават неописуема красота.
Историята ни среща с писателката Джоан (Жулиет Бинош), която пътува по света и споделя с читателите придобития си опит. Когато посещава Йошино (град в префектура Нара), среща Сатоши (Масатоши Нагасе) - мъж, живеещ в планините, с когото развива емоционална връзка. Видения, мистика и необикновени емоции ни предлага финия усет на Квасе.
Планината Йошино е изключително живописен район. Тук могат да се видят река, езеро и хиляди сакура-дървета, овековечени в поеми от старите поети.
Наоми Кавасе работи отново с актьора Масатоши Нагасе (след участието му в последните й два филма). Ново лице в нейната киновселена е  Таканори Ивата, познат на музикалните фенове като член на групата J Soul Brothers. И още качествени японски артисти попълват актьорския състав - Минами, Мирай Морияма, Мин Танака и невероятната Мари Нацуки, която тук има възможността да се превъплъти в свръхестествено същество.
​
Информация за прожекциите.
"Легендата за демоничната котка: Режисьорска версия". Много е хубаво, че зрителите ще имат възможност да видят режисьорската версия на безумнокрасивата приказка, изваяна от китайския майстор Чън Кайгъ (аз самата гледах друг вариант, който не ми беше достатъчен, за да оценя самата история, покрай брилянтната визия). 
Сюжетът се върти около разследване на странни, мистериозни случаи (такива, каквито са описвани в древните книги на Пу Сунлин и други събирачи на необикновени истории), с които се заемат един поет и един монах (в ролите Шота Сометани и Хуан Сюан). Очаквах да видя животът на Кукай (т. е - филмът да има повече историко-биографичен оттенък), а всъщност монахът се изяви като детектив, останал встрани от събитията.
Ефектите са повече от възхитителни. Вижда се, колко красиво е изрисуван този филм, дори само на постер. Особено впечатляваща е огледалната страна на историята и показването на миналото като отражение на настоящето. Сюжетът се разгръща пред погледа на зрителя като книга. 

Романът, по който е заснет този филм, се нарича ‘Shaman Ku Kai’ или ‘The Demon Cat’. Авторът - Баке Юмемакура, обичал да пише древни истории за призраци, наподобяващи китайските творби "Liao Zhai" -  колекция от кратки разкази в същия жанр от времето на династия Цин. Писателят прекарва повече от десетилетие в изследвания и писане по темата. Резултатът: множество томове, епична история на династията Тан.
Началото се поставя с японския монах Кукай (историческа личност, оставила дълбока следа в историята на Китай от онова време), разкриване на живота по време на късната династия Тан и мистерията около демоничната котка. Сюжетът следва много интересни разговори между Кукай и други исторически фигури, включително такива от областта на изкуството и литературата; задълбочени разговори за будизма, Конфуций, даоизма, философията, илюзиите и екзистенциализмът.  Централното ядро е любовната история между лейди Ян Гуейфей (знаменитата красавица на Древния Изток) и император Тан. Династия Тан е най-приобщаващата ера в Китай. По нейно време 10% от жителите в страната били чужденци и се радвали на голяма религиозна свобода. Някои от тях достигнали постове на местни управители. Този период се гордее с едни от най-великите и колоритни постижения в областта на изкуството, литературата, поезията и т.н. Следователно е любима ера за писателите и режисьорите.
​

Филмът е най-скъпата китайско-японска копродукция, правена до момента. Личи си, че сериозно са се постарали във визуално отношение, а и актьорският състав е повече от талантлив. Създателите са прекарали 6-8г., за да построят разточителните декори за лентата, които днес са се превърнали в тематичен парк.
С музиката на Radwimps!
​
Информация за прожекциите.
​
Автор: Мария Симеонова
Comments

Музика от анимета в Софийска филхармония.

6/11/2018

Comments

 
Милиони деца и възрастни по цял свят са се докосвали до незабравимите японски анимета, включително тези на Студио Гибли, които винаги са впечатлявали с оригиналност и фантазия. Понякога цели сюжети от японската анимация преминават само на фона на внушителна музика.
Много скоро, на 2 декември в зала “България” всички фенове на манга изкуството ще могат да чуят мелодиите от любимите си аниме филми. Концертът “Музика от анимета” е изключителен и за всички меломани.
Специално за събитието е поканен световноизвестният диригент Шунго Морияма, който ще дирижира оркестъра на Софийска филхармония. Подбраната и оркестрирана музика ще бъде подсилена с мултимедия по време на шоуто.
​
Начало на концерта 19:00 часа, 2 декември, неделя.
Билетите са вече в продажба на касата на зала “България”, както и онлайн в сайта на Софийска филхармония, ticketsbg.com, eventim.com.
Събитието във фейсбук - https://www.facebook.com/events/2092178407690976/

Потопете се в света на японските анимета! Подарете си незабравимо изживяване!
Постерът и истински креативен и подсказва, че ще чуем музика от филми на Студио Гибли - класики като "Приключенията на Чихиро", "Принцеса Мононоке" и "Моят съсед Тоторо".

Comments

    Архив

    March 2021
    September 2020
    January 2020
    October 2019
    September 2019
    July 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    October 2017
    June 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    July 2015
    April 2015
    February 2015
    January 2015
    October 2014
    September 2014
    July 2014
    May 2014

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
​